آموزش کار با نرم افزار CCS نسخه 3.3

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

 

 

شروع كار با نرم‌افزار CCS3.3

شركت TI يك نرم‌افزار جامع به نام Code Composer Studio يا CCS براي تمام انواع پردازنده‌هاي ساخت خود توليد نموده است. اين نرم‌افزار تا كنون نسخه‌هاي متفاوتي داشته است كه نسخه های 2.2 ، 3.3 ، 5.3 و 6 مشهورترين نسخه‌هاي موجود مي‌باشند. از نسخه 3.3 نسبت به نسخه 4 تغییرات بسیار زیادی در ساختار نرم افزار ایجاد گردید. این تغییرات هم در ساختار ظاهری و هم در عملکردهای داخلی نرم افزار ایجاد گردید.

نسخه CCS3.3 اگرچه کمی قدیمی است اما همچنان بسیاری از مهندسان ترجیح میدهند با این نسخه کار کنند. مهمترین دلیل برای این انتخاب این است که بسیاری از JTAG های قدیمی که میلیون ها تومان برای خرید آنها پرداخت شده است فقط با نسخه 3.3 کار میکنند و برای استفاده از نسخه به  بالا باید مجدد اقدام به خرید JTAG های جدید نمود.

 

 1) نصب نرم‌افزار

شركت TI يك نرم‌افزار جامع به نام Code Composer Studio يا CCS براي تمام انواع پردازنده‌هاي ساخت خود توليد نموده است. اين نرم‌افزار تا كنون نسخه‌هاي متفاوتي داشته است كه نسخه های 2.2 ، 3.3 ، 5.3 و 6 مشهورترين نسخه‌هاي موجود تا زمان تحرير اين كتاب مي‌باشند. از نسخه 3.3 نسبت به نسخه 4 تغییرات بسیار زیادی در ساختار نرم افزار ایجاد گردید. این تغییرات هم در ساختار ظاهری و هم در عملکردهای داخلی نرم افزار ایجاد گردید. با توجه به تغییرات ساختاری اعمال شده در نرم افزار در دو فصل آینده ، دو نسخه 3.3 و 5.3به صورت جداگانه توضیح داده شده است. اين فصل بر اساس نسخه 3.3 نرم‌افزار تاليف شده است.

نسخه CCS3.3 اگرچه کمی قدیمی است اما همچنان بسیاری از مهندسان ترجیح میدهند با این نسخه کار کنند. مهمترین دلیل برای این انتخاب این است که بسیاری از JTAG های قدیمی که میلیون ها تومان برای خرید آنها پرداخت شده است فقط با نسخه 3.3 کار میکنند و برای استفاده از نسخه 4 به  بالا باید مجدد اقدام به خرید JTAG های جدید نمود.

نصب نرم‌افزار CCS 3.3 بسيار آسان است فقط كافي است setup نرم‌افزار را اجرا نموده و سپس مراحل نصب دنبال گردد. اين نرم افزار پس از نصب نياز به شكستن قفل ندارد و با تمام قابليتهاي آن قابل استفاده است.

فقط در اواسط نصب دقت كنيد كه تمام فايلهاي مربوط به Documentation نرم‌افزار همراه نرم‌افزار نصب شوند چون در ادامه به اين فايلها نياز زيادي پيدا مي‌كنيد.

پس از نصب نرم‌افزار CCS 3.3 دو عدد آيكون بر روي صفحه desktop ايجاد مي‌شود. يكي  از اين آيكونها، setup نرم‌افزار و ديگري خود نرم‌افزار مي‌باشد.

 

1.0

شکل 1: دو آيكون استاندارد كه پس از نصب نرم‌افزار

 در روي صفحه Desktop كامپيوتر ايجاد مي‌شوند.

2 ) تنظيم Setup نرم‌افزار

چون اين نرم‌افزار براي تمام انواع پردازنده‌هاي ساخت شركت TI‌ قابل استفاده است، بايد نوع پردازنده براي نرم‌افزار مشخص شود[1]. فرض كنيد شما يك برنامه  به زبان C يا C++ را مي‌خواهيد در نرم‌افزار CCS 3.3‌كامپايل كنيد و سپس آنرا بر روي يك پردازنده به شماره TMS320C6713 از خانواده 67XX اجرا كنيد. اما شركت  TI‌براي هر سري از پردازنده‌هاي ساخت خود يك ساختار داخلي متفاوت طراحي كرده است كه باعث مي‌شود برنامه‌هاي هر سري تنها بر روي پردازنده‌هاي همان خانواده قابل اجرا باشد. علاوه براين برنامه‌هاي پردازنده‌هاي مختلف موجود در يك خانواده كاملا با هم همخواني ندارند. مثلا نمي‌توان برنامهنوشته شده براي پردازنده TMS320C6713 را براي TMS320C6710 استفاده كرد. بنابراين يك بخشي جداگانه براي مشخص كردن نوع پردازنده مورد استفاده در اين نرم‌افزار ايجاد شد[2].

بر روي آيكون Setup CCStudio كليك كنيد تا پنجره setup نرم‌افزارCCS3.3 باز شود. آنچه که در ادامه در بخش setup وارد می کنید در درون کامپیوتری که نرم افزارCCS3.3 در آن نصب شده ذخیره می گردد و هنگامیکه پروژه از این کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل میشود این اطلاعات منتقل نمی شود. در فصول آینده خواهید دید که در نسخه CCS4.0 به بالا تنظیمات setup بخشی از پروژه شده و به عنوان یک فایل ( با پسوند ccxml ) در بین فایلهای پروژه ذخیره میگردد و هنگامیکه یک workspace را جابجا می کنید این تنظیمات نیز جابجا خواهند شد.

2

شکل 2 : شماي كلي بخش setup نرم‌افزار براي نسخه 3/3

در setup CCStudio  سه بخش اصلي وجود دارد. صفحه وسط شامل ليستي از انواع بردهاي ساخت شركت TI و شبيه‌سازهاي مختلف مي‌باشد. اگر يك برد آماده‌ي ساخت شركت TI  را خريداري كرده‌ايد مي‌توانيد اسم آنرا در اين بخش پيدا كنيد.

3

شکل 3 :محل انتخاب نوع برد يا پردازنده براي نرم‌افزار CCS 3.3

در اين بخش دو دسته برد اصلي وجود دارد.

1- SIMULATOR  : تمام اسامي‌اي كه با كلمه Simulator  يا شبيه‌ساز ختم مي‌شوند براي شبيه‌سازي استفاده مي‌شوند. اگر شما هيچ بردي نداريد تا آخر بايد از يكي از اين شبيه‌سازها استفاده كنيد.

2- EMULATOR : تمام اسامي‌اي كه با كلمه Emulator ختم مي‌شوند براي استفاده با يك برد واقعي مي‌باشند. براي ارتباط نرم‌افزار CCS با برد تا كنون شركت TI دو مدل سخت افزار ويژه روانه بازار كرده است.اين سخت‌افزارها به نام كلي JTAG شناخته شده اند وبه دو شماره 510 و 560 مشهور شدهاند. 510 ها اگرچه از تمام JTAG هايي كه ممكن است شما تا كنون شناخته‌ايد قوي‌تر باشند ولي بعضي از قابليتهاي  560ها را ندارند.

در بالاي اين صفحه دو گزينه Platform و Family وجود دارد. انواع مختلف حالتها را با اين دو گزينه انتخاب كنيد و تاثير هر يك را بر روي ليست بردها ببينيد.

      از بين انواع بردهاي موجود، برد  "C6713 Device Cycle Accurate Simulator " ( با مقدار little براي ستون Endianness ) را انتخاب كنيد. با انتخاب اين شبيه‌ساز قابليتهاي آن و چگونگي دقت آن در شبيه‌سازي رفتار پردازنده TMS320C6713 در صفحه سمت راست نشان داده مي‌شود.

4

شکل 4 :پنجره اطلاعات در SETUP نرم افزار CCS 3.3

( نسخه 3/3)‌براي بيان قابليتهاي برد

      كليد Add  ( ) را زده تا برد انتخاب شده به پنجره سمت چپ اضافه گردد. با اين‌كار  نرم‌افزار CCS 3.3 به راحتي براي كار با پردازنده 6713 تنظيم شده است . شما اكنون مي‌توانيد پس از ذخيره وضعيت فعلي از Setup CCSudio خارج شويد.

در اين بخش نحوه تنظيم نرم‌افزار CCS 3.3 براي استفاده از شبيه‌سازها بيان شده است. اگر شما JTAG يا برد خاصي را خريداري كرده‌ايد مي‌توانيد براي آشنايي با نصب آن به CD همراه آن ( كه معمولا توسط سازندگان ارائه مي‌گردد ) مراجعه كنيد.

      وقتي از Setup خارج مي‌شويد 2 سئوال پي در پي توسط نرم‌افزار پرسيده مي‌شود:

5

شکل 5 : ذخيره تنظيمات نرم‌افزار Setup CCS 3.3 پيش از خروج از نرم‌افزار

      سئوال اول : آيا مي‌خواهيد وضعيت فعلي را ذخيره كنيد؟ در جواب اين سئوال گزينه Yes   را انتخاب كنيد.

6

شکل 6 : اجراي نرم‌افزار CCS پس از خروج از Setup

سئوال دوم : آيا مي‌خواهيد نرم‌افزار CCS 3.3 پس از خروج اجرا شود؟ در صورتيكه6.5  را انتخاب كنيد نرم‌افزار CCS 3.3 اجرا خواهد شد.

      يك راه‌حل ديگر براي اجراي نرم‌افزار انتخاب گزينه  از روي صفحه Desktop است. اكنون بايد صفحه اصلي نرم‌افزار باز شده باشد.

7

شکل 7 : صفحه اصلي نرم‌افزار CCS 3.3 .

      اگر به جاي اين صفحه يك صفحه ديگر كه ليستي از پردازنده‌ها در آن آمده است باز شد با دوبار كليك كردن بر روي پردازنده‌ها اين صفحه باز خواهد شد. براي نوشتن واجراي برنامه‌ها براي پردازنده‌هاي DSP شركت TI بايد از اين نرم‌افزار استفاده كرد. در ادامه مراحل اجراي يك پروژه نمونه ذكر شده است.

3) ايجاد يك پروژه جديد.

      از منوي Project گزينه  New… را انتخاب كنيد. پنجره Project Creation باز مي‌شود.

8

شکل 8 : اولين پنجره تنظيمات پروژه

      با انتخاب ...   يك آدرس را براي ذخيره پروژه انتخاب كنيد. در محل اسم پروژه "Salam" را تايپ كنيد.

      آخرين گزينه مربوط به انتخاب نوع پردازنده‌اي است كه اين پروژه براي آن ايجاد شده است. در اين محل مي‌توان خانواده‌هاي مختلفي از پردازنده‌ها را انتخاب كرد. چون شما نوع برد را در درون Setup از نوع شبيه‌ساز 6713 انتخاب كرده ايد، نرم‌افزار به صورت پيش فرض نوع خانواده را  TMS320C67XX يا به اختصار 67XX قرار داده است. مي‌توانيد خانواده‌هاي ديگر را نيز در اين بخش انتخاب كنيد. اما به ياد داشته باشيد كه اگر نوع خانواده را عوض كنيد بايد حتما به درون Setup نرم‌افزار رفته و به جاي شبيه‌ساز 6713 يك برد ديگر را جايگزين كنيد.

توجه

چون هر پروژه در نرم‌افزار CCS 3.3 براي يك خانواده مشخص از پردازنده‌هاي شركت TIمي‌باشد هميشه ابتدا در درون Setup نرم‌افزار، نوع سخت افزار منطبق با نوع پروژه را انتخاب و سپس پروژه را در درون نرم‌افزار CCS 3.3‌باز كنيد.

براي ايجاد پروژه در پايان كليدFinish را بزنيد.

اگر زماني نرم‌افزار CCS 3.3 را بستيد و سپس دوباره خواستيد پروژه را باز كنيد كافي است از منوي Project گزينه Open را انتخاب كنيد.

4) اضافه نمودن فايلها به پروژه

از منوي File گزينه New و زير گزينه Source File را انتخاب كنيد ( و يا كليد  را بزنيد). در درون فايل ايجاد شده برنامه ساده C/C++ زير را بنويسيد.

#include   <stdio.h>

main( )

{

      printf("Hi ,DSP programming .... " );

}

 از منوي File‌ گزينه Save را انتخاب و فايل را به نام main.cpp ذخيره كنيد. حتما دقت كنيد فايل را در همان شاخه‌اي ذخيره‌كنيد كه پروژه را ايجاد كرده‌ايد.

9

شکل 9 : ذخيره فايل با پسوند .cpp در شاخه Salam

سپس بر روي نام پروژه در قسمت سمت چپ صفحه رفته و كليك راست نماييد و گزينه Add Files to Project …  را انتخاب نماييد. اين گزينه از منوي Project  نيز قابل دسترس است. فايل main.cpp را انتخاب و به پروژه اضافه كنيد. در نرم افزار CCS نسخه 4 به بالا برای اضافه کردن یک فایل به پروژه لازم نیست مانند بالا گزینه Add Files  انتخاب گردد بلکه فقط باید فایلهای مورد نظر در شاخه پروژه کپی شود. در فصل کار با CCS 5این موارد بیشتر بررسی خواهد شد.

10

شکل 10 : اضافه كردن فايل main.cpp به پروژه

5) اضافه كردن فايل RTS :

پس از اضافه كردن فايل main.cpp بايد يك فايل كتابخانه كه با سه حرف RTS شروع مي‌شود به پروژه اضافه گردد. براي تمام پروژه‌هايي كه بعد از اين مي‌سازيد بايد چنين فايلي را به پروژه اضافه كنيد.

      دوباره گزينه Add Files to Project… را انتخاب كرده و به محل شاخه‌اي كه نرم‌افزار CCS 3.3 را در آن نصب كرده‌ايد برويد. در اين شاخه  به آدرس\C6000\cgtools\lib"محل نصب CCS 3.3" رفته و فايل RTS6700.LIB را به پروژه اضافه كنيد. مثلا اگر نرم‌افزار در شاخه C:\CCStudio_v3.3 نصب شده باشد، آنگاه‌ محل فايلRTSدرشاخه  C:\CCStudio_v3.3\C6000\cgtools\lib خواهد بود. اگر از نسخه هاي ديگر نرم‌افزار CCS استفاده مي‌كنيد و محل اين شاخه در آن نسخه‌ها متفاوت است مي‌توانيد با كمك SEARCH در درونويندوز  اين فايل را پيدا كنيد. دقت كنيد كه فايل RTS6700.LIB را حتما به پروژه اضافه كنيد.

11

شکل 11 : اضافه كردن فايل RTS به پروژه

توجه

فايل RTS يكي از فايلهايي است كه وابسته به نوع پردازنده است. از فايل RTS  فقط و فقط بايد يكي در پروژه وجود داشته باشد. اگر به جاي شبيه‌ساز 6713 مثلا يك برد نسخه 55XX را استفاده كرده‌ايد بايد از فايل RTS55.LIB استفاده كنيد. در فصول بعد ليست كامل فايلهاي RTS‌و محل ذخيره آنها در درون نرم‌افزار CCS 3.3 به طور كامل آمده است.

تا كنون دو عدد فايل را به پروژه اضافه كرده‌ايد. 1- main.cpp و 2- RTS6700.LIB

6) Build  و Run :

اكنون بايد اولين برنامه ساده را اجرا كنيد. ابتدا بايد برنامه نوشته شده كامپايل و لينك گردد. به مجموع كامپايل و لينك ، Build‌گفته مي‌شود. از منوي Project‌، گزينه Build‌را انتخاب كنيد. همچنين مي‌توانيد با زدن كليد ميان‌بر  ، عمل Build‌ را انجام دهيد.

12شکل 12 : Build كردن پروژه

نتيجه Build  در پنجره پايين نرم‌افزار چاپ مي‌گردد.

13

شکل 13: نتيجه Build ( كامپايل و لينك)

اگر تعداد خطاها صفر باشد برنامه آماده اجرا است. اگر تا كنون با نرم‌افزارهاي مشابه CCS كار كرده باشيد ديده‌ايد كه پس از Build  ابتدا برنامه‌ها بايد از درون كامپيوتر بر روي برد ريخته شود.  اگرچه‌كه شما هم اكنون با شبيه‌ساز 6713 در حال كار هستيد و شبيه‌ساز بر روي كامپيوتر اجرا مي‌شود ولي شركت TI اين شبيه‌ساز را دقيقا مانند يك برد واقعي طراحي نموده است و ابتدا بايد برنامه‌ نوشته شده بر روي شبيه‌ساز ( ودر آينده بر روي برد واقعي) بارگزاري ( Load ) گردد.

براي بارگزاري برنامه از منوي File گزينه Load Program را انتخاب كنيد تا پنجره Load Program باز شود. 

14

شکل 14: پنجرهLoad Program  براي بارگزاري فايل salam.out

      نرم‌افزار CCS پس از Build موفق پروژه، يك شاخه به نام Debug دردرون مسيري كه  پروژه در آن ذخيره شده است ايجاد مي‌كند. در اين شاخه فايلي به پسوند .out وجود دارد. نام فايل با پسوند .out ، هم‌نام اسم پروژه است.  اين فايل را انتخاب كرده و  را بزنيد. اكنون برنامه شما بر روي شبيه‌ساز ( يا برد ) بارگزاري شده است و آماده اجرا است.

15شکل 15:  شكل نرم‌افزار پس از Load شدن برنامه و پيش از اجراي آن

براي اجراي برنامه كافي است كليد F5 را بزنيد و يا از منويDebug‌گزينه Run را انتخاب كنيد. پيام نوشته شده در برنامه در صفحه stdout در پنجره پايين نرم‌افزار چاپ مي‌گردد.

16شکل 16: صفحه stdout براي نمايش نتيجه تابع printf()

7) بعضي از امكانات نرم‌افزار براي ديباگ

7-1) Break Point

برنامه را به شكل زير عوض كنيد.

#include <stdio.h>

int       i= 10;

int       Array[100];

main()

{

            printf("Salam DSP programming .... " );

            for( i = 0 ; i < 100 ; i++ )

            {

                  Array[i] = i;

            }

}

 پروژه را دوباره Build كرده و اگر خطايي نداشت آنرا بر روي شبيه‌ساز( يا برد ) Load  كنيد.

در درون فايل main.cpp بر روي خط Array[i] = i  ; رفته و كليد F9 را بزنيد. كليد F9  باعث ايجاد يك Break Point در اين خط از برنامه مي‌گردد. Break Point يكي از امكانات نرم‌افزارهاي برنامه‌نويسي براي رفع عيب برنامه‌ها مي‌باشد. Break Point باعث توقف اجرا در خط مربوطه مي‌گردد. Break Point‌ها در نرم‌افزار CCS 3.3‌ با دايره قرمزي( ) كه در خط مربوطه ظاهر مي‌شوند مشخص مي‌گردند.

17شکل 17: انتخاب يك Break Point با زدن كليد F9 در هر خط دلخواه از برنامه

      اكنون با زدن كليد F5 برنامه را اجرا كنيد. خواهيد ديد كه اجراي برنامه در محل Break Point متوقف مي‌گردد.

نكته

اگر اين‌بار پنجره stdout را در پايين صفحه را ببينيد ، هيچ متني در آن ظاهر نشده است. اگرچه كه تابع printf() قبلا اجرا شده است ولي هنوز نتيجه اجراي printf()  در خروجي ظاهر نشده است. اين از محدوديتهاي نرم‌افزار CCS است. دليل اين مسئله اين است كه هميشه آخرين printf() در درون سخت ‌افزار يا شبيه‌ساز مانده و براي نمايش، به نرم‌افزار  CCS‌منتقل نمي‌گردد. براي حل اين مشكل يا بايد برنامه را تا به آخر اجرا كنيد تا برنامه تمام شود و يا يك عدد printf() اضافه، پس از printf() اول در برنامه قرار داده شود تا printf()  اول در زمان درست آن نشان داده شود.

تمرين : در برنامهC يك دستور printf() ‌ يكبار قبل از دستور printf() موجود و يكبار بعد از آن قرار دهيد و سپس برنامه را خط به خط اجرا كنيد( براي اين كار مي‌توانيد از كليد F10‌ استفاده كنيد) تا چاپ نشدن بلافاصله نتيجه printf  را در هنگام اجراي خط به خط برنامه ببينيد.

 

7-2) پنجره Watch

      با موس بر روي متغيير i رفته و كليك راست نماييد. گزينه Add to Watch Window را انتخاب نماييد.

      يك پنجره كوچك به نام Watch در قسمت پايين صفحه نمايش باز مي‌شود. به درون فايل main.cpp رفته و چند بار كليد F5‌را بزنيد ( دقت كنيد كه break point گذاشته شده در حلقه for همچنان فعال باشد). مي‌بينيد مقدار i در حال عوض شدن است. چند بار هم F10 را بزنيد تا فرق آنرا با F5‌ببينيد.

18شکل 18 : اضافه كردن متغييرها به پنجره Watch

در آخرين سطر پنجره Watch كلمه Array را تايپ كنيد. كلمه Array بايد عينا مشابه نام متغيير Array در درون برنامهC باشد تا CCS بتواند به درستي آنرا تشخيص دهد.بر روي  كليك كنيد تا محتويات Array‌نمايش داده شود.

19شکل 19 : پنجره Watch براي مشاهده مقدار متغييرها.

7-3)‌  مشاهده حافظه

از منوي View ،گزينه Memory‌را انتخاب كنيد. پنجره‌اي كه باز مي‌گردد براي مشاهده محتويات حافظه استفاده مي‌شود. در محل آدرس ، آدرس متغيير Array در حافظه را تايپ كرده و كليد Enter را بزنيد. اگر به پنجره Watch در پايين صفحه نمايش نگاه كنيد آدرس متغيير Array در مقابل آن نوشته شده است. اين آدرس همانظور كه در شكل قبل نشان داده شده است عدد 0x7454 مي‌باشد.

20شکل 20 : مشاهده محتويات حافظه پردازنده

در قسمت پايين پنجره مي‌توان نحوه نمايش اطلاعات حافظه را تغيير داد. در اين قسمت از هر كدام از انواع 32 بيت و 16 بيت يكي را انتخاب كرده و دائما بين آنها تغيير حالت دهيد تا تاثير آنرا بر روي حافظه مشاهده كنيد.

نكته

 در بعضي از پردازنده‌ها چندين فضاي آدرسي متفاوت وجود دارد. در اين‌ مواقع نرم‌افزار CCS در پنجره Memory يك گزينه ديگر را نيز براي مشخص كردن فضاهاي آدرس‌دهي اضافه مي‌كند.

7-4) مشاهده Graph

يكي از قابليتهاي جالب نرم‌افزار CCS امكان مشاهده سيگنال‌ها و تصاوير ذخيره شده مي‌باشد. بر روي خطوطي از برنامه كه در آنها Break Point قرار داده‌ايد رفته و كليد F9 را مجدد بزنيد. اين باعث مي‌شود كه Break Point‌ها حذف شوند. حالا F5 را بزنيد تا برنامه تا به آخر اجرا شود و متغيير Array‌ به طور كامل پر شود.

از منوي View ، در گزينه Graph ، چهار انتخاب مختلف وجود دارد. Time/Frequency …‌ را انتخاب  كنيد.

21شکل 21 : انتخاب پنجره Time/Frequency

پنجره زمان/فركانس جهت مشاهده بصري سيگنالهاي ذخيره شده در حافظه استفاده مي‌گردد. فرض كنيد متغيير Array توسط برنامه‌شما از يك A/D خوانده شده است. مي‌خواهيم در پنجره زمان/ فركانس ، اين متغيير را در حوزه زمان  مشاهده كنيم.  چون Array[i]  با i  پر شده است پس عملا بايد معادله خط x=y را در صفحه مشاهده كنيم. 

در قسمت "Display Type" نوع نمودار مشخص از نظر حوزه زمان يا فركانس مشخص مي‌گردد. اين بخش به صورت پيش فرض بر روي "Single Time" تنظيم شده است. اجازه دهيد در همين وضعيت باقي بماند.

در قسمت "Start Address" آدرس شروع آرايه در حافظه را مشخص مي‌كنيم. براي اين منظور هم مي‌توان از اعداد و يا مستقيما از اسم متغييرهاي برنامه استفاده كرد. در اين قسمت كلمه Array را تايپ كنيد.

در قسمت "Acquisition Buffer Size" طول بافري كه بايد توسط پنجره زمان/فركانس استفاده شود مشخص مي‌گردد. چون طول Array برابر 100است پس عدد 100 را وارد كنيد.

22شکل 22: تنظيمات نهايي صفحه زمان/فركانس

      در قسمت "Display Data Size" تعداد نمونه‌هايي كه توسط پنجره زمان/فركانس نشان داده مي‌شود مشخص مي‌گردد. چون طول بافر 100 است منطقي است كه عددي كمتر از 100 ( يا حداكثر 100) را در اين بخش وارد كنيم. در واقع اين عدد به نوعي مشخص كننده مقدار زوم در راستاي محور xها است. عدد 50 را در اين بخش وارد كنيد.

      در قسمت "DSP Data Type" نوع متغييري كه بايد توسط پنجره زمان/فركانس از حافظه خوانده شود و سپس نمايش داده شود مشخص مي‌گردد. در اين بخش انواع مختلفي مانند 16 يا 32 بيت با علامت و يا بدون علامت وجود دارد. چون Array از نوع int است و int در پردازنده 6713 به معني 32 بيت با علامت است پس "32-bit Signed Integer"  را انتخاب كنيد .

اكنون بايد پنجره زمان/فركانس به صورت شکل قبل در آمده باشد.

كليد OK  را بزنيد تا شكل منحني نشان داده شود.

تمرين :  بر روي منحني كليك راست كنيد و گزينه‌هاي مختلف اين بخش را امتحان كنيد تا كاركرد هر كدام از آنها مشخص گردد.

23شکل 23 : نحوه بازگشت به صفحه تنظيمات از درون صفحه نمايش زمان/فركانس

تمرين : با كليك راست و انتخاب گزينه Property دوباره پنجره تنظيمات باز مي‌شود. در اين پنجره مقدار بخشهاي مختلف را تغيير دهيد تا تاثير آنها  را بر روي منحني ببينيد.

7-5) مشاهده تصاوير

      برنامه را به شكل زير اصلاح كنيد.

#include    <stdio.h>

int          i= 10;

int          Array[100];

char       Image[128][128];

main( )

{

 int    j ;

     printf("Salam DSP programming .... " );

     for( i = 0 ; i < 100 ; i++ )

     {

              Array[i] = i;

     }

     for( i = 0 ; i < 128 ; i++ )

    {

                  for( j = 0 ; j < 128 ; j++)

                  {

                              if ( i == j )

                              {

                                          Image[ i ][ j ] = 255 ;

                              }

                              else

                              {

                                          Image[ i ][ j ] = 2*i ;

                              }

                  }

     }

}

برنامه را Build كرده و اگر خطايي نداشت آنرا Load كنيد. سپس با زدن F5 آنرا اجرا كنيد. متغيير Image در اينجا يك تصوير 128 * 128 است.

      از منوي View در قسمت Graph ، گزينه "Image … " را انتخاب كنيد. پنجره تنظيمات جديدي باز مي‌گردد. هر تصوير فرمتهاي متفاوتي دارد كه در اين صفحه بايد آنها را مشخص كرد. در اين قسمت تنظيماتي وجود دارد كه براي فهميدن آنها نياز به دانش پردازش تصوير داريد.

براي "Color Space"  مقدار "RGB" ( تصوير رنگي قرمز-سبز-آبي) را انتخاب كنيد.

"Interleaved Data Source" را برابر "No"‌انتخاب كنيد تا بتوانيد 3 آدرس جداگانه براي رنگهاي قرمز و سبز و آبي تصوير مشخص كنيد.

"Start Address – R Source" آدرس شروع رنگ قرمز است. در اين بخش Image را تايپ كنيد.

"Start Address – G Source" آدرس شروع رنگ سبز است. در اين بخش Image را تايپ كنيد.

"Start Address – B Source" آدرس شروع رنگ آبي است. در اين بخش Image را تايپ كنيد.

"Line Per Display" تعداد خطهاي افقي تصوير است. عدد 128 را براي آن وارد كنيد.

"Pixels Per Line" تعداد خطوط عمودي تصوير است. عدد 128 را براي آن وارد كنيد.

"Image Origin" مشخص كننده اين است كه نقطه [0][0] بردار Image كدام يك از چهار گوشه تصوير را مشخص مي‌كند. شما گوشه بالا-سمت چپ ( Top-Left ) را انتخاب كنيد.
           
"Uniform Quantization To 256 Colors" را در وضعيت "No" قرار دهيد. اگر آنرا "Yes" انتخاب كنيد فرمت اطلاعات درون بردار Image به صورت ديگري در نظر گرفته مي‌شود.

24شکل 24:  صفحه تنظيمات براي مشاهده تصاوير

اگر در هنگام تنظيم اطلاعات كليد F1 را بزنيد به شكل اتوماتيك صفحه Help نرم‌افزار باز شده و اطلاعات بيشتري را در اين مورد در آن خواهيد يافت. اكنون  بايد تنظيمات كامپيوتر شما به شكل قبل در آمده باشد.

با زدن كليد  تصوير بعد نشان داده خواهد شد.

25شکل 25: مشاهده يك تصوير نمونه ذخيره شده در حافظه در نرم افزار CCS 3.3


[1]- با کمک نرم افزار CCS می توان علاوه بر برنامه ریزی پردازنده های DSP ساخت شرکت TI برای پروگرام انواع میکرو کنترلرها و پردازنده های ARM ساخت این شرکت نیز استفاده نمود. با توجه به هدف اصلی نگارش این کتاب، فقط در مورد پردازندههای DSP  توضیح داده شده است و اما پس از خواندن این کتاب با توجه به آشنایی شما با نرم افزار CCS برای کار با دیگر پردازنده های ساخت شرکت TI ،  مشکل چندانی نخواهید داشت. شما در سایت TI طیف گسترده ای از انواع مختلف پردازنده ها و میکروکنترلرها را خواهید یافت.

[2] - اكثر شركتها يك نرم‌افزار مشترك براي تمام پردازنده‌هاي خود دارند كه در بخشي از نرم‌افزار نوع پردازنده به صورت جداگانه مشخص مي‌شود. مثلا شركت ATMEL در نرم‌افزار AVR Studio اين امكان را ايجاد كرده كه هميشه در ابتداي اجراي نرم‌افزار نوع پردازنده مشخص شود.

آخرین ویرایش در شنبه, 01 مهر 1396 ساعت 10:23

3 نظرها

 • پیوند نظر رسول معتمد زاده دوشنبه, 12 بهمن 1394 ساعت 12:05 ارسال شده توسط رسول معتمد زاده

  با سلام
  اگه امکان داره مطالب بیشتری از DSPو نرم افزاراش گزاشته بشه

  گزارش
 • پیوند نظر mrt پنج شنبه, 19 اسفند 1395 ساعت 16:06 ارسال شده توسط mrt

  سلام .
  ارور زیر برای چی میده
  error: symbol referencing errors - './Debug/aaa.out' not built

  --- دوست عزیز با این متن نمیشه در مورد خطای پیش آمده چیزی گفت . خواهشا متن قسمت کنسول رو ارسال کنید که توضیحات مفصل تری داره

  گزارش
 • پیوند نظر افشین سلیمانی یکشنبه, 29 مرداد 1396 ساعت 11:33 ارسال شده توسط افشین سلیمانی

  با تشکر از زحماتتون من مدتیه د نبال دانلود رایگان نسخه 3.3 ccs هستم ولی بیدا نکردم اگه سایتی سراغ دارید لطفا به جیمیلم ارسال کنید
  تا الان دو نسخه 7 و 6 رو دانلود کردم ولی فایل هردو خراب بود و نتونستم نصبش کنم
  ----
  دوست عزیز اگر تهران تشریف دارید از شرکت بگبرید . رایگانه فقط یه فلش ببرید و اگر شهرستانید هماهنگ کنید برای شما ارسال بشه

  گزارش

نظر دادن

ضمن قدر دانی از نظر شما دوست محترم، نظرات و سئوالات شما تا حداکثر 3 روز کاری بررسی و سپس در سایت قرار خواهد گرفت. شما برای دریافت پاسخ سریع به سئوالات خود می توانید از طریق ایمیل یا تلفن با ما تماس حاصل فرمائید. با سپاس- مدیریت سایت